Zvoľte oblasť, o ktorej chcete získať viac informácií:


Navarra

Mapa oblasti Navarra

Navarra je ohraničená na severe Pyrenejami a na juhu údolím rieky Ebro. Vďaka výrazným rozdielom v geografických a klimatických podmienkach dostala prívlastky "zelená krajina" alebo "malý kontinent". Veľké výškové rozdiely, vysoké hory a hlboké údolia s chladným a vlhkým atlantickým podnebím na severe a úrodné pláne v povodí rieky Ebro s kontinentálnym, veľmi teplým a suchým podnebím na juhu - to je Navarra. Zimy sú tu veľmi studené, letá zasa suché a horúce. Jeseň býva dlhá, teplá a slnečná.

Logo oblasti Navarra

Vinárska oblasť D.O.Navarra (Denominación de Origen = označenie pôvodu) bola oficiálne uznaná v roku 1975, aj keď odvtedy prešla viacerými modifikáciami.
D.O.Navarra je vďaka svojím pôdnym podmienkam, variabilnej mikroklíme a geografickej polohe doslova privilegovanou oblasťou pre pestovanie viniča a výrobu vína. Pre svoju geostrategickú polohu zaznamela táto vinohradnícka oblasť enormné vonkajšie vplyvy. Územie bolo dôležitou križovatkou ciest, obchodných, vojenských i pútnických (Camino de Santiago).
Geograficky naväzuje na podoblasť D.O.Ca.Rioja - Rioja Baja, dávno však vystúpila z tieňa svojho slávneho a silného suseda. Vinice patriace do D.O.Navarra sa nachádzajú v južnej polovici provincie Navarra a približne 5% viníc z provincie Navarra patrí pod D.O.Ca. Rioja. D.O.Navarra zahŕňa približne 16 000 ha viníc a ročne sa tu vyrobí 50 až 55 miliónov litrov vína, z toho asi 50% červeného, asi 40-45 % ružového a zvyšok sú biele vína. Aj keď je táto oblasť relatívne malá, jej význam neustále rastie (napr. v roku 2004 to bola druhá najviac konzumovaná denominácia v Španielsku po Rioje). Táto denominácia patrí tiež k najprestížnejším a najvýznamnejším producentom ružových vín.

Povolenými modrými odrodami sú: Garnacha tinta, Tempranillo, Graciano, Mazuelo, Cabernet Sauvignon a Merlot.
Povolenými bielymi odrodami sú: Viura, Garnacha blanca, Malvasía, Moscatel de grano menudo a Chardonnay.

D.O.Navarra sa člení na päť vinárskych podoblastí:
Baja Montaňa je na severozápade oblasti a má chladnejšie atlantické podnebie a kamenistú pôdu. Je to najvyššie položená a najvlhšia podoblasť. Prevládajúcou odrodou je Garnacha. Produkujú sa tu vína s vyšším obsahom kyselín.
Tierra Estella sa nachádza v strednej časti územia a má už suchšie podnebie. Prevládajúcou odrodou je modré Tempranillo, vhodné na výrobu príjemných mladých vín i na starnutie v sudoch a výrobu crianzy. Z Tempranilla a Garnache sa robia tiež pekné ružové vína.
Valdizarbe má mierne a ešte suchšie podnebie s vhodnými podmienkami pre pestovanie modrých odrôd Tempranillo a Garnacha, z ktorých sa produkujú vynikajúce červené a ružové vína. Obľúbenou odrodou je tu tiež Cabernet Sauvignon.
Ribera Alta je významnou podoblasťou a nachádza sa v južnejšej časti, v okolí miest Olite a Tafalla. Pôda je ílovitá a produkujú sa tu špičkové hladké, vyzreté, telnaté červené vína predovšetkým z odrôd Tempranillo a Garnacha s vyšším obsahom alkoholu a nižším obsahom kyselín. Známe a obľúbené sú semicrianzy a crianzy z vybraných partií červeného vína z odrody Garnacha, ktoré si poležali najmenej 3-12 mesiacov v dubových barikoch a následne vo fľaši. Vysokú kvalitu tu dosahujú aj vína z odrôd Merlot a Cabernet Sauvignon.
Ribera Baja leží v najjužnejšej časti provincie, má horúce a suché podnebie. Z modrých odrôd prevláda Garnacha, ktorá dáva plné, robustné a telnaté vína typickej tmavej farby. Z bielych odrôd je to Moscatel de grano menudo, z ktorého sa vyrábajú obľúbené prírodne sladké likérové vína.
Každá z piatich podoblastí, do ktorých je D.O.Navarra rozdelená, dáva navarrským vínam vlastné špecifiká: Baja Montaňa arómu, La Ribera Alta a Baja silu, Tierra Estella a Valdizarbe zrecí potenciál. Preto je výhodou, že v rámci denominácie Navarra sa môžu miešať hrozná a mušty pochádzajúce z rôznych viníc z jednotlivých podoblastí tejto D.O., čím dochádza ku sceľovaniu podobne ako v D.O.Ca. Rioja.

Copyright © 2010-2014 VINALMA. Všetky práva vyhradené. | Aktuality | Kontakt

design by OKweb Design by OKweb & Free CSS Templates | Admin